fbpx
islami oteller

İslami Otellerin pahalı olduğu algısı doğru mu? Gerçekten Tesettür Otel diye tabir ettiğimiz oteller diğer tesislere göre daha az hizmet sunarak daha fazla ücret mi alıyorlar? Yani Muhafazakar Otel tercih eden insanların hassasiyetlerini bu tesisler kullanıyor mu?

Alanya’da bulunan bir islami otel olarak yıllardır muhafazakar ailelere hizmet etmiş ve inşallah edecek olan bir tesis olarak hemen cevap verelim. Kesinlikle islami oteller pahalı değil. İslami oteller diğer tesislere göre daha fazla kar etmiyor, muhafazakar tatilcinin bu duygularını sömürmüyor.

İsterseniz bunu sebepleri ile açıklayalım;

Bir defa islami oteller diğer tesislere nazaran daha kısa bir sezonda çalışıyor. Yani diğer turistik tesisler mart ve ya nisan ayı gibi hizmete başlarken muhafazakar otellerin kayda değer bir iş yapması haziran ayının son haftası başlıyor. Yine diğer turistik tesisler kasım ayı ortasına kadar açıkken islami oteller en geç eylül sonu ekim başına kadar açık kalabiliyor. Bazı tesettür otel misafirlerimiz islami otellerin nisan ayı gibi açıldığını ve kasıma kadar açık olan muhafazakar otellerin olduğundan bahsedebilir. Ama inanın bu islami oteller tamamen açık olabilmek ve personeline iş verebilmek adına açık kalıyor. Bir çok islami otel bu dönemde zarar etse de elinde ki kalifiye personelini turistik tesislere kaptırmamak için açık kalıyor.

İslami Otellerin turistik otellerden farkı;

İslami Otellerin bir diğer dezavantajı ise çok personel ile çalışmaları. Yani normal turistik tesislerden en az yüzde 50 daha fazla personel ile çalışmak zorunda muhafazakar oteller. Neden peki  ? Çünkü islami oteller’de Spa, havuz vs gibi bütün aktivitelerden en az 2 tane olmak zorunda. Normal turistik işletmeler de bir olan bu aktiviteler bay ve bayan ayrı ayrı olmak üzere muhafazakar oteller’de ikişer tane.

İslami Oteller pahalı algısının bir diğer nedeni ise muhafazakar otellerin mutfağı kendi segmentlerinde ki diğer turistik tesislere göre daha iyi. Bunu biraz daha açalım; islami oteller genel itibarı ile muhafazakar Türk ailelerine hitap ettikleri için daha fazla masrafları oluyor. Çünkü Türk Misafir kırmızı et sever, Türk Misafir cevizli, fıstıklı baklava sarma ister. Hal böyle olunca tesettür otellerin maliyetleri diğer tesislere oranla çok daha yüksek çıkıyor. Tabi turistik oteller ile islami otelleri kıyaslarken aynı segmentte ki tesileri kıyaslamak lazım. Dört yıldızlı tesislerle beş yıldızlı tesisleri kıyaslayarak islami otellere haksızlık yapmamak gerekir.

Bazı misafirlerimizin iyi ama islami oteller’ de alkol yok, tursitik tesisler de ise alkol büyük maliyet dediğini de duyar gibiyiz. İnanın bana bir çok turistik tesis çok iyi hizmet vermiyorsa, yani Belek, Lara veya Side, Kemer, Alanya vs. bölgesinde bulunan kaliteli hizmet veren bir tesis değilse, çok düşük maliyetli kalitesiz alkol hizmeti sunuyor. Tabi yıldızına bakmadan ülkemizin kaliteli hizmet sunan tesisleri ayrı tutuyoruz.

Değerli  Misafirlerimiz;

Sonuç olarak emin olun islami oteller ve ya muhafazakar otelleri işleten işletmeciler çok kazandıkları için bu işi yapmıyor. Onlar da sizinle aynı hassasiyete sahip (çok büyük bir bölümü, tabi ki hepsi değil), o nedenle bu işi yapıyor. Yoksa turistik otel çalıştırmak islami otel çalıştırmaktan çok daha karlı bir iş.

Bütün Muhafazakar Taticilerimizden İslami Otellere sahip çıkmalarını rica ediyoruz, Sizler sahip çıktıkça İslami Oteller büyüyecek ve bu Pazar hem yurt içinden hem de yurt dışından gelen Muhafazakar Tatilcilerle büyüyecek, büyüyecek ve kocaman bir aile olacak…

Otelimizi ve Odalarımızı incelemek için tıklayınız.

Online Rezervasyon için tıklayınız.